Klinika Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Kontakt

Dane kontaktowe

ul. 3-go Maja 13-15
41-800 Zabrze
Biuro Obsługi Pacjenta
tel.: 32 370-43-80 (sekretariat)
tel.: 32 370-45-31

Email: chirdzza@sum.edu.pl

Regulamin zajęć

Regulamin zajęć z chirurgii dziecięcej dla studentów IV, V i VI roku Wydziału Lekarskiego ŚUM w Zabrzu


REGULAMIN ZAJĘĆ Z PRZEDMIOTU

 

Chirurgia Ogólna

 

dla Studentów IV i VI roku kierunku lekarskiego prowadzonych

w Klinice Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii

Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu

w roku akademickim 2022/2023

 

 

 

 

Zajęcia z przedmiotu Chirurgia Ogólna prowadzone są w oparciu

o Regulamin Studiów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach stanowiący Załącznik

Nr 1 do Uchwały 49/2022 Senatu SUM z dnia 29 czerwca 2022r. i niniejszy Regulamin.

 

  1. Zasady uczestnictwa w zajęciach

 

  • Zajęcia dydaktyczne (wykłady, seminaria, ćwiczenia) odbywają się zgodnie z harmonogramem wyznaczonym przez Dziekana. W zakresie zajęć realizowanych zdalnie dopuszcza się zmianę terminu realizacji zajęć przez Kierownika Jednostki -informacje o terminie i wykorzystywanej platformie ogłaszane są na stronie internetowej Jednostki.

  • Uczestnictwo w wykładach, seminariach oraz ćwiczeniach jest obowiązkowe.

  • Student zobowiązany jest do uczestnictwa w zajęciach z grupą studencką do której został przypisany na dany rok akademicki.

  • Student zobowiązany jest do punktualnego przychodzenia na zajęcia prowadzone w formie stacjonarnej i punktualnego zalogowania się do systemu e-learningowego w przypadku zajęć prowadzonych z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość.

  • W zajęciach realizowanych w Uczelni nie może uczestniczyć Student, który ma objawy chorobowe sugerujące infekcję, w tym wirusową (tj. gorączka, kaszel, duszność, ból gardła, wydzielina z nosa, zaburzenia węchu/smaku, ból głowy, ogólne rozbicie, osłabienie itp).

  • Podczas zajęć realizowanych w Uczelni Student:

- zobowiązany jest do przestrzegania zasad BHP.

- zobowiązany jest do stosowania środków ochrony osobistej zgodnie z wytycznymi Jednostki

- powinien dbać o miejsce prowadzenia zajęć, w tym o porządek i prawidłowy stan urządzeń, z których korzysta. Wszelkie zauważone usterki powinny zostać zgłoszone nauczycielowi akademickiemu prowadzącemu zajęcia. W razie powstania szkody sporządzany jest Protokół Uszkodzenia Sprzętu Medycznego. Za stwierdzone po zakończonych ćwiczeniach braki materiałów i instrumentów oraz za uszkodzenia urządzeń odpowiedzialność materialną ponoszą Studenci danej grupy/sekcji.

- nie powinien: w miejscu prowadzenia zajęć spożywać posiłków, używać telefonów komórkowych lub innego sprzętu elektronicznego ani wnosić zbędnych rzeczy osobistych, które należy pozostawić w szatni.

  • Student zobowiązany jest do przygotowania teoretycznego do zajęć zgodnie z planowaną ich tematyką w oparciu o podane piśmiennictwo. Brak przygotowania do zajęć będzie równoznaczny z ich niezaliczeniem.

  • W czasie realizacji zajęć dydaktycznych oraz przeprowadzania zaliczeń końcowych z przedmiotu Studenta obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia i używania urządzeń elektronicznych oraz rejestracji audiowizualnej.

  • Wszystkie materiały dydaktyczne podlegają ochronie praw autorskich w zakresie własności intelektualnej. Naruszenie praw autorskich i prawa do ochrony wizerunku (nagrywanie, fotografowanie, kopiowanie, rejestrowanie) będzie skutkowało wszczęciem postępowania dyscyplinarnego.

  • Na stronie internetowej Katedry i Zakładu http://chirurgdzieciecy.zabrze.sum.edu.plzamieszczono:

  1. Opis przedmiotu wraz ze szczegółowym wykazem zagadnień realizowanych na wykładach, seminariach i ćwiczeniach

  2. Regulamin zajęć

  3. Kartę modułu/przedmiotu

  4. Spis obowiązujących podręczników

  5. Harmonogram konsultacji z nauczycielem akademickim

 

 

 

  1. Zasady usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach i 

ich odrabiania

 

    1. Każda nieobecność na zajęciach musi być usprawiedliwiona poprzez przedstawienie prowadzącemu zajęcia niezwłocznie, lub w terminie do 5 dni roboczych po ustaniu przyczyny nieobecności, odpowiedniego dokumentu (zaświadczenie lekarskie, sądowe itp.)

    2. Usprawiedliwianie nieobecności na zajęciach odbywa się zgodnie z par. 15 Regulaminu Studiów w SUM

    3. Zajęcia opuszczone z powodów usprawiedliwionych powinny być odrobione z inną grupą ćwiczeniową w terminie ustalonym z Kierownikiem Jednostki.

    4. W przypadku nieobecności na zajęciach Student jest zobowiązany do przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się na zasadach i w terminach ustalonych przez Kierownika Jednostki lub osobę przez Niego upoważnioną.

 

 

  1. Zasady zaliczenia zajęć

 

 

  • Warunkiem uzyskania zaliczenia zajęć z przedmiotu jest uczestnictwo we wszystkich zaplanowanych formach zajęć (wykładach, seminariach, ćwiczeniach) oraz uzyskanie pozytywnych ocen z wszystkich zaliczeń cząstkowych (ustnych lub pisemnych) sprawdzających efekty uczenia

  • W przypadku nieobecności Studenta na zaliczeniu cząstkowym zajęć w wyznaczonym terminie, może on zgłosić się na kolejny ustalony termin traktowany już jako poprawkowy.

  • Student ma prawo do 2-krotnej poprawy każdego zaliczenia cząstkowego.

  • W przypadku niezaliczenia kolokwiów poprawkowych, Student ma prawo do przystąpienia do kolokwium zaliczeniowego (ustnego lub pisemnego) z całości materiału objętego programem zajęć (ćwiczeń/seminariów).

  • Nie zgłoszenie się Studenta na zaliczenie w terminie ustalonym przez Kierownika Jednostki powoduje utratę terminu zaliczenia.

  • Student, który nie uzyskał zaliczenia zajęć z przedmiotu nie zostaje dopuszczony do zdawania egzaminu w pierwszym terminie uzyskując ocenę niedostateczną z pierwszego terminu egzaminu.

 

  1. Zasady zaliczenia zajęć z przedmiotów 

kontynuowanych (choroby wewnętrzne, pediatria,

chirurgia, ginekologia i położnictwo)

 

  • Zajęcia z przedmiotów kontynuowanych kończą się corocznie (poza rokiem VI) weryfikacją uzyskanych efektów uczenia się w zakresie wiedzy i umiejętności praktycznych.

  • Wiedza będzie sprawdzana przy pomocy testu, jednolitego dla wszystkich studentów danego roku, przeprowadzonego przed rozpoczęciem sesji, po zakończeniu wszystkich bloków z przedmiotu przewidzianych w planie danego roku akademickiego.

  • Termin testu zostanie podany do dnia 1.05.2023r.

  • Test będzie składał się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Pytania będą przygotowywane przez jednostki, które prowadziły w danym roku zajęcia, w porozumieniu z Koordynatorem przedmiotu i będą obejmowały zakres materiału realizowanego na roku, którego dotyczy weryfikacja, zawartego w treści wykładów, seminariów, ćwiczeń i zalecanego podręcznika.

  • Do uzyskania zaliczenia wymagane jest udzielenie 70% (czyli 21) poprawnych odpowiedzi. Nie przewiduje się możliwości obniżenia wyżej wymienionego progu procentowego.

  • W przypadku uzyskania w terminie pierwszym oceny niedostatecznej, Studentowi przysługuje prawo do dwóch zaliczeń poprawkowych w terminach ustalonych przez Koordynatora przedmiotu.

  • Efekty uczenia się w zakresie umiejętności będą oceniane w trakcie realizacji poszczególnych bloków z przedmiotu przez nauczycieli prowadzących zajęcia i zaliczane przez Nich podczas ostatnich zajęć z przedmiotu.

  • Warunkiem uzyskania zaliczenia z przedmiotów kontynuowanych jest pozytywna ocena z obu wyżej wymienionych form weryfikacji.

 

 

  1. Zasady zaliczenia końcowego przedmiotu (egzamin/ 

zaliczenie na ocenę)

 

  1. Warunkiem przystąpienia do egzaminu /zaliczenia na ocenę jest uzyskanie zaliczenia zajęć z przedmiotu.

  2. Zaliczenie końcowe z przedmiotu (egzamin/zaliczenie na ocenę) realizowane jest w formie ustalonej w sylabusie przedmiotu (ustna, pisemna, testowa), z zastrzeżeniem możliwości jej zmiany uwarunkowanej aktualną sytuacją epidemiologiczną.

  3. W ciągu jednego dnia Student może przystępować do egzaminu lub zaliczenia na ocenę tylko z jednego przedmiotu.

  4. W przypadku uzyskania na egzaminie oceny niedostatecznej Studentowi przysługuje prawo do dwóch egzaminów poprawkowych. Pierwszy lub drugi termin poprawkowy na wniosek Studenta może być egzaminem komisyjnym. Egzamin komisyjny ma charakter nadzwyczajny i nie może być traktowany jako dodatkowy termin.

  5. Ocena pozytywna uzyskana na egzaminie jest ostateczna. Egzamin poprawkowy w celu poprawy uzyskanej oceny pozytywnej jest niedopuszczalny.

  6. Zakres tematyczny zaliczenia końcowego z przedmiotu obejmuje zgodne z sylabusem materiały z wykładów, seminariów i ćwiczeń oraz obowiązującej literatury.

  7. Zaliczenie końcowe przedmiotu obejmuje weryfikację efektów uczenia się w zakresie wiedzy i umiejętności. Dlatego ostateczna ocena z przedmiotu uwzględnia wynik zarówno egzaminu praktycznego, jak i egzaminu teoretycznego (procent udziału jest ustalany przez Kierownika Jednostki lub Koordynatora przedmiotu w porozumieniu z Dziekanem).

  8. Brak zaliczenia zajęć z przedmiotu lub nieusprawiedliwiona nieobecność Studenta na egzaminie w wyznaczonym terminie jest równoznaczna z otrzymaniem oceny niedostatecznej (dotyczy wszystkich terminów egzaminów).

  9. Egzamin końcowy z przedmiotu Chirurgia Ogólnaskłada się z części praktycznej i teoretycznej.

  10. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego jest uzyskanie zaliczenia z ćwiczeń i seminariów.

  11. Egzamin praktyczny za zgodą Dziekana może odbyć się przed sesją egzaminacyjną.

  12. Egzamin teoretyczny będzie egzaminem pisemnym testowym przeprowadzanym zdalnie na terenie uczelni.

  1. W czasie trwania egzaminu Studenta obowiązuje bezwzględny zakaz kontaktowania się osobistego lub za pośrednictwem urządzeń elektronicznych z osobami postronnymi oraz korzystania z materiałów pomocniczych. Nieprzestrzeganie zasad stanowi podstawę do przerwania egzaminu, co jest równoznaczne z otrzymaniem przez Studenta oceny niedostatecznej. Fakt ten zostaje odnotowany w protokole egzaminu przez Egzaminatora.

  2. Kierownik Jednostki realizującej przedmiot (lub Koordynator przedmiotu) może ustalić możliwość zdawania egzaminu teoretycznego w przedterminie, tj. przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej, dla wyróżniających się w nauce studentów. Do grupy tej zalicza się Studentów, którzy w przypadku przedmiotów kontynuowanych uzyskali co najmniej 4.0 ze średniej arytmetycznej ocen z corocznych zaliczeń (suma ocen z wszystkich terminów zaliczenia)

Warunkiem zdawania egzaminu teoretycznego w przedterminie jest uzyskanie zaliczenia zajęć z przedmiotu. Ocena uzyskana na egzaminie w przedterminie jest oceną ostateczną.

 

 

  1. Zasady ustalania oceny końcowej z przedmiotu

 

Ocena końcowa z przedmiotu Chirurgia Ogólna jest wystawiana na podstawie wyników z obu części egzaminu (praktycznej i teoretycznej). Stanowi ona średnią ważoną ocen uzyskanych z egzaminu praktycznego (waga 0,3) oraz egzaminu teoretycznego (waga 0,7).

 

 

Obowiązująca skala oceniania przy weryfikacji efektów uczenia się:

 

100% - 90% bardzo dobry, bdb (5.0)

89% - 85% ponad dobry, pdb (4.5)

84% - 80% dobry, db (4.0)

79% - 75% dość dobry, ddb (3.5)

74% - 60% dostateczny, dst (3.0)

59% - 0% niedostateczny, ndst (2.0)

 

 

  1. Sposób i tryb ogłaszania wyników oraz wglądu do 

 

prac pisemnych śródsemestralnych

 

 

  • Wyniki egzaminów i zaliczeń końcowych na ocenę ogłaszane są w ciągu 5 dni roboczych od dnia ich przeprowadzenia w systemie informatycznym Uczelni.

  • Zgodnie z Regulaminem Studiów w SUM (par. 24 ust. 1) Student ma prawo do wglądu do swojej ocenionej pracy zaliczeniowej lub egzaminacyjnej wraz z treścią pytań i kluczem odpowiedzi, w terminie 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników zaliczenia lub egzaminu.

 

  1. Zasady konsultacji z nauczycielem akademickim

 

Konsultacje z nauczycielem akademickim odbywają się zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie internetowej Jednostki http:// http://chirurgdzieciecy.zabrze.sum.edu.pl/index.php/studenci/4/artykul/22/art

 

  1. Bieżące sprawy administracyjne dotyczące dydaktyki

 

  • Sprawy dotyczące dydaktyki, w tym np. składanie podań o odrabianie zajęć, należy załatwiać drogą elektroniczną;

- kontakt z sekretariatem jednostki: adres e-mail chirdzza@sum.edu.pl

- kontakt z Kierownikiem ćwiczeń p. dr n. med. Michał Pasierbek adres e-mail michal.pasierbek@sum.edu.pl

  • Korespondencja elektroniczna z pracownikami i podmiotami SUM powinna odbywać się ze studenckiego konta poczty elektronicznej.

  • Student jest zobowiązany odczytywać wiadomości kierowane na Jego konto w domenie s…..@365.sum.edu.pl.

 

 

  1. Kwestie sporne i nie zawarte w niniejszym regulaminie 

będą rozstrzygane zgodnie z obowiązującym

regulaminem studiów w Śląskim Uniwersytecie

Medycznym w Katowicach stanowiącym załącznik Nr 1

do Uchwały Nr 49/2022 Senatu SUM z dnia 29 czerwca

2022r.

 

  1. W zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej i 

wynikających z niej Zarządzeń Rektora SUM możliwa

jest zmiana trybu i formy prowadzenia zajęć, zaliczeń i

egzaminów

 

  1. Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.10.2022 roku